Meble skandynawskie

Każdy kto planuje kupić meble i to nie tylko w Polsce, Europie, ale i na całym świecie staje przed ważnym wyborem: Skandynawskie, z firmy na I…, czy jakieś inne (industrialny, retro, rustykalny, klasyczny, kolonialny, francuski, PRL, marynistyczny oraz wiele innych) . Niebieski gigant wyniósł skandynawskie podejście do projektowania mebli i wnętrz do rangi światowego standardu. Każdy kto nie chce poświęcać zbyt dużo czasu i uwagi na zaprojektowanie swojego domu, mieszkania, biura, czy konkretnego pomieszczenia może skorzystać z szerokiej oferty Szwedzkiego Giganta i nabyć meble skandynawskie. Otworzyć katalog i szybko wybrać co go interesuje i oto w kilka chwil zostać posiadaczem mebli, kuchni, sypialni i pokoju dla dzieci takiego jak mają inni. Czy to dobrze, czy źle trudno oceniać, to w tych kategoriach na pewno proces decyzji i zakupu może przebiegać szybko i sprawnie. Aczkolwiek istnieje spore ryzyko, że w szaleństwie zakupów staniemy się posiadaczami wielu nie do końca nam potrzebnych elementów.

Podejście Skandynawskie

Ale czym tak naprawdę są meble skandynawskie? Co, jakie parametry różnią je od innych stylów, mebli? Co w nich jest takiego wyjątkowego, że przebojem wtargnęły na rynek? Do świata designu meblarskiego zdominowanego przez projektantów z Francji, Włochy. Co sprawiło, że trafiły w gusta Europejczyków z Zachodu, Wschodu i Południa, że kupują ją Amerykanie z Kanady, USA, Meksyku i Brazylii. Co jest w nich takiego wyjątkowego, że stoją w Paryskiej kamiennicy, jak i Pekińskim wieżowcu? Że z zimnych, zielonych połaci Skandynawii ruszyły niczym nowożytni Wikingowie? Na pewno nie jest to tylko to, że meble są do nabycia w formie do samodzielnego zmontowania i skręcenia (aczkolwiek ułatwia to podboje nowych rynków szczególnie w dobie Internetu).  Czym różni się Gdańska szafa od Skandynawskiej? Pierwsza będzie masywna, bogato zdobiona wykonana z grubego drewna. Swoim wyglądem od razu daje odczuć, że jest masywnym i solidnym meblem.

Meble skandynawskie są jak Saab, który z zewnątrz wygląda na w miarę typowe auto. Ot z trochę innym, mniej typowym, oryginalnym i minimalistycznym designem. Nie tak masywnym i przytłaczającym designem jak Niemieckie, czy Amerykańskie odpowiedniki. Ale różnica kryje się we wnętrzu… Po wejściu do auta widzimy porządek, proste, ale bardzo wygodne fotele, które nie męczą podczas podróży i zapewniają doskonałe oparcie. Do tego mocne silniki i solidność bezpieczeństwo. Z zewnątrz tego nie widać, ale konstrukcja która sprawia wrażenia zwykłej, jest niesamowicie solidna. Dokładnie tak jak meble skandynawskie, które w trochę inny, uporządkowany i przejrzysty sposób spełniają swoje funkcje wprowadzając do otoczenia spokój. A do tego odrobinę ekstrawagancji i niewymuszonej prostoty. Czasami mogą sprawiać wrażenie delikatnych, ale jest to tylko celowe złudzenie materiały, z których są wykonane zapewniają trwałość i funkcjonalność. Meble skandynawskie na pierwszym miejscu stawiają prostotę, minimalizm i funkcjonalność. Do tych dwóch przewodnich funkcji dochodzą pozostałe, a wszystko to łączy niewymuszony i urzekający design. Częste wykorzystane jest drewno lub materiały imitujące drewno, dające poczucie domowego ciepła, użycie ludowych wzorów w połączeniu z nowoczesną szkołą projektowania. Mieszanie stylów, materiałów i kolorów w celu uzyskania odpowiedniego efektu.

Mimo wszechobecnej bieli styl ten charakteryzuje się miłością, głęboko wyrażaną miłością do natury. Dlatego w wielu miejscach możemy spotkać wyraźnie zaznaczone drewniane słoje. 

Produkt dnia : stolik skandynawski Midnight