Dom czy mieszkanie w bloku – na co się zdecydować?

Wiele osób pragnących posiadać swoje własne lokum przez dokonaniem zakupu zastanawia się, czy zdecydować się na budowę domu, czy mieszkanie w bloku. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. Dlatego też przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Z jednej strony dom kusi znacznie większą ilością miejsca i stosunkową niezależnością od innych, z drugiej jednak zakup mieszkania jest dużo tańszy i mniej skomplikowany.

Budowa domu – warto czy nie?

Budowa domu z pewnością daje nam znacznie więcej możliwości niż zakup mieszkania w bloku. Mamy znacznie większy wpływ na jego wygląd i wystrój, a dodatkowym atutem jest również posiadanie własnego ogrodu. Decydując się na to rozwiązanie napotykamy jednak znacznie więcej trudności, niż w przypadku zakupu mieszkania. Wiążą się one chociażby z koniecznością zakupu działki. Dodatkowo do nas należy obowiązek załatwienia wszystkich spraw związanych z łączami, projektami i zgodami. Na naszą odpowiedzialność spada również pilnowanie ekipy budowlanej i kupno materiałów. Niezależnie od tego, jak daleko od miejsca budowy mieszkamy, musimy pojawiać się na jej terenie co najmniej 4 razy w tygodniu. Wszystkie te niedogodność rekompensuje jednak dużo większy stopień prywatności oraz znacznie obszerniejsza przestrzeń do życia (a w związku z tym również łatwiejsze utrzymanie porządku i ogólnej estetyki wnętrza).

Mieszkanie w bloku – zalety i wady

Jak już zostało wspomniane, zakup mieszkania w bloku wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami. Zdarza się jednak, że osoby, które spokojnie mogłyby pozwolić sobie na wybudowanie domu, decydują się jednak na tę właśnie opcję? Co nimi kieruje? O dziwo jest to własna wygoda! Czynności, jakie trzeba wykonać, ograniczają się w zasadzie tylko do wypełniania formalności. Nie trzeba kontaktować się z ekipą budowlaną, wykonywać różnego rodzaju instalacji ani organizować materiałów budowlanych. Wystarczy jedynie wykonać działania potrzebne do uzyskania wszystkich dokumentów oraz wyposażyć wnętrze.