Budowa domu – wybór ogrzewania

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób na ogrzanie domu, zachęcam Cię gorąco do przeczytania poniższego artykułu.

Dowiesz się z niego, jakie są możliwości oraz technologie ogrzewania, a także jakie koszty wiążą się z każdym z opisanych rozwiązań.

Wybór systemu grzewczego jest jedną z najbardziej istotnych decyzji podejmowanych podczas wykonywania prac budowlanych. Bez względu na to, jaką decyzję podejmiemy, na wydatki związane z ogrzewaniem domu będziemy musieli przeznaczyć 70-80% całkowitych kosztów jego użytkowania. Jaką decyzję najlepiej więc podjąć, jeśli chcemy płacić jak najmniej? Istnieje kilka możliwości wyboru. Pierwszą z nich są kotły na węgiel lub drewno. Możemy również korzystać z gruntowej pompy ciepła. Wbrew pozorom jednak wybór jest dużo trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Kotły na paliwa stałe po pierwsze emitują uciążliwy dla otoczenia dym, a po drugie ich obsługa jest niezwykle pracochłonna i wymaga ciągłego kontrolowania. Może to stanowić nie lada problem, zwłaszcza, gdy należymy do osób często wychodzacych z domu (chociażby do pracy). Równie tanim rozwiązaniem jest używanie wspomnianej pompy ciepła. Jej dodatkową zaletą jest to, że nie wytwarza ona spalin a jej działanie jest całkowicie zautomatyzowane. Napędzana jest energią elektryczną, co mogłoby powodować błędne wrażenie, że koszty jej używania będą znacznie droższe. Nic jednak bardziej mylnego. Pompa dostarcza ciepło pobierane z otoczenia, a konkretniej zakumulowane w gruncie. Jest ono dostępne całkowicie za darmo. Dlatego tez urządzenie to jest uznawane nie tylko za ekonomiczne, ale również ekologiczne. Wadą tego rozwiązania jest konieczność wydania znacznie większej kwoty na samym początku. Dotyczy to zarówno samej ceny urządzenia, jak i jego instalacji. Trzeba się więc liczyć z początkowym wydatkiem większym o około 30 tys. niż w przypadku kotła. Oprócz tego zainstalowanie pompy cieplnej wymaga wykonania dość kłopotliwego połączenia potrzebnego do odbierania ciepła z gruntu.